anticonceptionale

Afectiuni uterine

Postata de loricica. cu 14 ani in urma.

buna. eu folosesc anticonceptionale marvelon de 2 ani si ceva si nu am facut niciodata o pauza pot sa apara afectiuni de genu k nu mai pot ramane insarcinata sau k dauneaza ficatului.????

Raspunsuri (1)

sah

acum 14 ani

Anticonceptionalele daca sunt folosite multa vreme fara pauze (cam de 6 luni in care organismul sa-si revina, apoi sa reincepi "tratamentul" cu pilule) pot cauza infertiliate - dar nu neaparat la toata lumea! General valabil este ca in orice tratament se fac pauze . Cel mai recomandat ar fi sa consulti un doctor. seara buna