Sfat, va rog?

Urticaria

Postata de Manu70 cu 10 luni in urma.

Mi s a prescris prednison 3 comprimate de 3 ori pe zi, timp de 7 zile. La ce interval trebuie sa iau prednison ul, în decurs de o zi( adică 3 comprimate dimineața, apoi următoarele 3 comprimate după câte ore se iau?)
Mulțumesc

Raspunsuri (2)

acum 10 luni

Buna ziua,

Daca vi s-a prescris sa luati 3 comprimate de prednison de 3 ori pe zi, timp de 7 zile, este important sa respectati intervalul de timp stabilit intre doze. In general, intervalul recomandat intre dozele de prednison este de aproximativ 8 ore.

Pentru a va asigura ca luati prednisonul conform prescriptiei, puteti urma un program ca acesta:

Dimineata: Luati primul set de 3 comprimate de prednison.
Dupa aproximativ 8 ore: Luati al doilea set de 3 comprimate de prednison.
Dupa aproximativ alte 8 ore: Luati al treilea set de 3 comprimate de prednison.

Este important sa va stabiliti un program regulat pentru a va aminti sa iluati medicamentul la intervale regulate si sa respectati doza si durata prescrisa de medic.

Este foarte important sa clarificati orice nelamuriri cu medicul dumneavoastra sau farmacistul, deoarece acestia pot oferi instructiuni precise si personalizate referitoare la administrarea medicamentului, in functie de afectiunea dumneavoastra specifica si alte consideratii medicale.

Multa sanatate!

Manu70

acum 10 luni

Eu am luat câte 3 cp la 6 ore. Înseamnă că e prea mic intervalul. Voi lua la 8 ore, cum m ați îndrumat. Mulțumesc mult pentru răspuns! Foarte util.