Tulburare de personalitate borderline și depresie?

Tulburari psihice

Postata de Daniela-Alexandra cu 2 ani in urma.

Recent am fost la psihiatru si am fost diagnosticata cu borderline și depresie severa. Am ajuns la psihiatru pentru ca ma simțeam groaznic, multe gânduri de sinucidere, ma stresam pt orice lucru minor și ma simțeam goala pe interior și ca nu aparțin nimănui, multe gânduri de moarte și crize de nervi, eram foarte irascibila și mereu mi se părea ca totul e împotriva mea. Am făcut terapie 6 luni cu o doamna psiholog, mi-a plăcut de dansa însă ea nu mi-a spus ca sufăr de asa ceva, am aflat la psihiatru..ce vreau sa menționez este ca terapia nu prea m-a ajutat, eram bine câteva zile după ședința și după problemele apăreau, am încercat tehnicile învățate la terapie ca să pot să-mi controlez gândurile și emoțiile dar nu a funcționat, ma simt sp***a și fără putere în fața mintii.
Acum sunt pe tratament cu zoloft, gabaran și olanzapina terapia. Nu prea am înțeles de ce mi s-a prescris olanzapina pt ca am înțeles ca e mai mult pt cei cu schizofrenie, recunosc ca uneori aveam senzația sa ca ma desprind de corp, cădeam cu mintea în gol și parca pt câteva secunde nu mai eram prezenta. O sa pot scăpa vreodată de aceasta tulburare?

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarea-de-personalitate-borderline_91

Clinica Hope

acum 2 luni

Îmi pare rău să aud că treci prin aceste momente dificile. Diagnosticul de borderline și depresie severă poate fi copleșitor, dar este un prim pas important către recuperare. Este normal să resimți frustrare că terapia nu a avut rezultate imediate sau constante. Fiecare persoană răspunde diferit la tratament și terapie, iar uneori este nevoie de mai mult timp și ajustări ale medicamentației pentru a găsi cea mai potrivită soluție.

Olanzapina poate fi prescrisă și pentru alte tulburări psihice în afara schizofreniei, inclusiv pentru managementul simptomelor asociate cu tulburarea de personalitate borderline. Este important să continui să comunici deschis cu psihiatrul tău despre cum te simți sub tratament și să împărtășești orice nelămuriri sau efecte secundare pe care le resimți.

Este adevărat că persoanele cu tulburare de personalitate borderline pot avea tendința de a schimba frecvent terapeuții, iar acest lucru poate fi parte a procesului de căutare a unui profesionist potrivit și a unei relații terapeutice solide. În plus, diagnosticul poate oferi o înțelegere mai profundă a modului în care gândurile, emoțiile și comportamentele tale sunt influențate de tulburarea cu care te confrunți, ceea ce poate fi un prim pas către gestionarea și tratarea simptomelor. Este important să găsești un terapeut cu care să te simți confortabil și să poți lucra împreună pentru a-ți atinge obiectivele terapeutice.