Ma poate ajuta cineva, va rog urgent?

Tulburari menstruale

Postata de Geo cu 2 luni in urma.

De ce imi curge ceva mucos maroniu înainte de ciclu nu mi sa mai întâmplat asta pana acuma nu am făcut contact sexual ..dar nu înțeleg de ce nu mi vine regulat și mi o întârziat 8 zile problemele
Și astăzi ma durut burta și.cand ma m dus la baie îmi curgea ceva mucos maroniu deschis

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Culoarea maro a secretiilor poate semnala o schimbare normala a organismului sau o infectie, asa ca nu ar trebui sa o ignoram. Aceste modificari ale mucusului vaginal pot fi un semn al ovulatiei sau un simptom al unor afectiuni medicale. De exemplu, este posibil ca mucusul maro sa fie asociat cu o infectie la nivel vaginal sau cu o boala cu transmitere sexuala, precum chlamydia.

Atunci cand secretia vaginala se transforma intr-un mucus maro chiar inaintea menstruatiei, este posibil sa fie vorba despre o schimbare normala a corpului care se intampla la sfarsitul ciclului menstrual. Uneori, sangele care nu a fost eliminat in totalitate in timpul menstruatiei precendente poate provoca aparitia de mucus maro. Chiar daca nu ati avut contact sexual, este bine sa mergeti la doctor pentru a discuta despre simptomele pe care le aveti si pentru a exclude alte cauze.

Nu este neobisnuit ca ciclul menstrual sa nu fie regulat la un anumit moment de-a lungul vietii unei femei, insa intarzierea ciclului cu 8 zile poate fi un semn al unor probleme medicale sau al stresului si anxietatii, de aceea este important sa discutati cu un medic despre simptomele pe care le aveti. Durerea abdominala pe care ai resimtit-o poate fi, de asemenea, un semn al ovulatiei, al unei infectii sau al unei alte probleme medicale.

In concluzie, este recomandat sa consultati un medic pentru clarificarea situatiei.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/problemele-ciclului-menstrual-cheagurile-de-sange-modificarile-de-culoar_5282