Pot copiii cu rerard invata o a doua limba?

Tulburari de limbaj

Postata de MembruMobileApp1495059220 cu 6 ani in urma.

Am o fetita de 3 ani jumate cu retard. Varsta ei mintala e de aprox. 18 luni. Din toate ariile de dezvoltare comunicarea e cea mai deficitara. Nu vorbeste deloc si intelege putin. Avem posibilitatea de a ne muta in strainatate. Ar avea vreo sansa sa invete o a doua limba?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua. Un copil cu retard este un copil cu nevoie speciale. A pleca din tara acum este cel mai bine pentru copil, ca perioada de varsta, ac***a posibilitatea de terapie sustinuta (banuiesc) acolo unde mergeti si beneficiind de o atentie speciala. In general, multi dintre copiii cu retard mental vor raspunde foarte bine la afectiune. Deci, cu cat copilul va fi inconjurat cu mai multa atentie si afectiune, adaptarea va fi mai usoara si va invata mai repede. Dar trebuie stimulata corespunzator.

MembruMobileApp1495059220

acum 6 ani

Multumesc din suflet. M-ati mai linistit pt ca nu eram sigura daca fac bine. Si da va face terapie de 3 ori pe saptamana la un centru specializat plus ca o s-o inscriu la gradinita sa fie cu copii. Multumesc inca o data.