La ce medic sa apelez ?

Tulburare obsesiv-compulsiva

Postata de Noemi cu un an in urma.

Buna ziua. Am o nepoată cu un handicap sever și are multe obiceiuri precum să i se facă baie chiar de 15 ori pe zi ,si noaptea, sau rupă papucii ca sa primeasca una nouă, si asta in fiecare zii. Mănânca foare mult, și dacă nu i se face pofta atunci este foarte agresiva cu mama ei și autoagresiv. Se mușcă pe braț până dă sângele. A primit ceva medicamente sedative dar de un timp nici acesta nu ajută.
Eu nu stau cu ei dar cum cumnata mea este tot mai slabită, am propus sa o ajutăm sa gasim ceva pentru a ajuta sa o mai liniștească pe față.
Nu știu prea mult cum se procedeaza in România , unde pot apela la ce medic ca să i se schimbe medicamentul pe unul mai aficient.
Eu nu stau in țară si de aceea ma interesez unde o pot duce la ce medic. Voi merge in țară da știu exact unde pot duce. Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Raspunsuri (1)

Clinica Hope

acum 2 luni

Înțeleg îngrijorarea ta și dorința de a găsi ajutor potrivit pentru nepoata ta. În România, pentru o evaluare și ajustare a tratamentului, ar fi recomandat să consulți un medic psihiatru care să poată oferi o evaluare cuprinzătoare și să prescrie un tratament adecvat pentru nevoile specifice ale nepoatei tale. Este important să găsiți un specialist care să fie familiarizat cu tulburările de comportament și nevoile pacientului său. Dacă ai alte întrebări sau neclarități, nu ezita să mă întrebi.