Ar putea fi toc?

Tulburare obsesiv-compulsiva

Postata de Paul lascu cu un an in urma.

Buna ziua de vreo cateva niste ganduri,obsesii si frica.totul a inceput acum cateva zile stateam in pat si ma uitam pe telefon si la un moment dat mia venit un gand in minte ca cum ar fi sa ma sinucid am inceput sa ma panichez foarte tare si incepusem deoarece nu doaream sa fac asta a durat si asta cateva zile dupa am creat o obsesie cu fantanile ca daca cumva ma arunc iarasi m am panicat iar acum mia revenit la loc obsesia cu cutitele cand vad mi se face frica imi imaginez scenarii si incep sa ma panichez.acum am frica ca nu o sa ma mai pot controla si o sa ma sinucid o frica permanenta nush ce sa mai fac sunt disperat pe chestia asta cateodata pun mana pe cutit sa ma asigur ca nu fac nimic ce as putea sa am.
Va rog frumos un raspuns din suflet va rog sunt foarte speriat mai ales ca am vazut aceste obsesii se adeveresc ca au legatura cu depresia dar eu nu eram depresiv si nici nu sunt dar stau tot timpul cu frica aceasta.

Raspunsuri (2)

Paul lascu

acum un an

Si tin sa precizez ca am avut o perioada unde eram obsedat de gandul ca aveam o boala dar a trecut

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarea-obsesiv-compulsiva_12337