cancer colon

Tratamente cancer

Postata de DanaBG cu 9 ani in urma.

Buna ziua, tatal meu in varsta de 71 de ani a fost operat in urma cu o luna cu diagnostic : Tumora maligna unghi splenic al colonului, ocluzie intestinala prin tumora de unghi splenic al colonului, tumoreta mezenterica . Diagnosticul histopatologic este: adenocarcinom cu grad redus de diferentiere histologica, ce infiltreaza tot peretele colic, cu infiltrarea si ruperea seroasei si produce metastaze in mezenter. Nu produce metastaze in cei 3 limfonoduli mezenterici, 4 limfonoduli pericecali si nici in cei 4 limfonoduli pericolici prelevati. pT4aN0M1a DUKES MAC D Cod 8140/3. V-as ruga daca puteti sa-mi spuneti cat este de grav si daca puteti sa-mi dati un sfat pentru un eventual tratament naturist pentru ca tatal meu este slabit si are foarte des diaree apoasa in ultimele zile ceea ce ma nelinisteste ac***a in vedere ca s-ar putea sa inceapa chimioterapia si nu stiu cum va rezista.

Raspunsuri (8)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

Pentru hranire folositi suplimentele NUTRIDRINK (pe perscriptie medicala, trebuie sa-l primiti gratis)
Daca doriti o consultatie prin email, va rog sa-mi trimiteti fisele medicale la adresa: [email protected]

DanaBG

acum 9 ani

multumesc foarte mult, am trimis acum pe email documentele

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

V-am trimis un raspuns pe email!

Dr. Paula Toma

acum 9 ani

Stimata doamna,

Pentru acest stadiu tatal dvs are indicatie de chimioterapie adjuvanta timp de 6 luni dupa operatie. Tipul de tratament este stabilit de medicul oncolog dupa ce vede pacientul.

In legatura cu diareea, aceasta poate fi de 2 feluri: infectioasa sau datorata rezectiei colonului. Pentru a exclude infectia intestinala trebuie facute niste analize din scaun (examen bacteriologic, coprocultura). Daca mecanismul de producere al infectiei este dat de rezectia colonului, asta din pacate e mai greu de tratat, uneori imposibil. Ar fi bine sa va adresati pentru aceasta problema unui medic gastroenterolog care ar putea sa va recomande un tratament care sa mai diminueze frecventa scaunelor si sa le mareasca consistenta.

Din pacate un tratament naturist eficient eu nu stiu si de aceea nu va pot da un sfat pentru acest lucru. Insa va pot sfatui sa mergeti cat mai repede la un medic gastroenterolog pentru a evita aparitia deshidratarii.

Puteti beneficia de consultul medicului gastroenterolog si la noi in Clinica Gral Medical

DanaBG

acum 9 ani

multumesc mult !

DanaBG

acum 9 ani

Vineri tatal meu a facut analizele de sange.Puteti sa-mi spuneti ce indica valorile care nu sunt in limite ? :
Homoglobina (HGB) 13.4 g/dl (14-17,5 g/dl)
Hematocrit (HCT) 39% (45-52%)
Hemoglobina eritrocitara medie (MCH) 29.5 pg (30-35 pg)
Monocite % 12.30 % (3-7%)
Uree serica 53.2 mg/dl (17-49 mg/dl)
Calciu seric 10.33 mg/dl (8.8-10.2 mg/dl
Gama glutamil Transefaza (GGT) 30 U/I (2-30 U/I)
LDH 178 UI/I (200-400UI/I)
Markeri tumorali
CEA (Antigen carcinoembrionar) 0.79 ng/ml (

DanaBG

acum 9 ani

Markeri tumorali
CEA 0.79 ng/ml (

Dr. Paula Toma

acum 9 ani

Buna ziua,

Desi markerul tumoral, CEA-antigen carcinoembrionar, este in parametrii normali, interpretarea clinica se poate face doar in cadrul unei consultatii ac***a la dosar si restul informatiilor medicale.

Va asteptam!