Biopsie Endoscopica Fragmente Vezica Urinara TURV

Tratamente cancer Endoscopie

Postata de conny005 cu 9 ani in urma.

Buna seara,
Am fost operat la Fundeni in urma cu o luna jumatate de polip la vezica urinara. Am 35 ani. Rezultatul biopsiei este: Fragment (franj) tumoral vezical recoltat endoscopic, prezentand aspect histopatologic de carcinom urotelial papilar bine diferentiat, G1(low-grade) cu detritus fibriono-hematic in suprafata cu invazie din ax si focal in corionul superficial; stpT1. Proliferarea tumorala este bogat vascularizata. Asociat focare de inflamatie cronica nespecifica si proces de scleroza cu hialinizari focale. COD ICD-O 8130/3. Am intelesc ca este cancer. Am fost chemat cand se implinesc 3 luni de la interventie. Mentionez ca nu consum alcool, sunt nefumator. As dori sa stiu care este alimentatia ideala in astfel de afectiuni. Renuntarea la carne cred ca este indicata, dar sa ma bazez pe anumite legume, fructe..? Exista sanse de vindecare sau macar de prelungire a vietii ? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Paula Toma

acum 9 ani

Diagnosticul este intr-adevar unul de cancer si ar trebui sa mergeti la o consultatie la un medic oncolog. In acest moment ar trebui facute mai multe investgatii si anume un RMN de pelvis si un CT torace si abdomen, ambele cu substanta de contrast, in cazul in care inca nu le aveti facute .

Mai departe, conduita terapeutica va fi recomandata in functie de rezultatul acestor investigatii.

Daca va mai pot fi de ajutor cu informatii, va rog sa-mi spuneti.

Cu stima,

conny005

acum 9 ani

Multumesc mult pentru raspuns. Am facut tomografie cu substanta de contrast la torace si la cap. Mi s-au gasit niste micronoduli si mici noduli pulmonari cel mai mare de 4mm. Am fost la oncologie la Spitalul Judetean Constanta si mi s-a recomandat efectuarea unei noi tomografii dupa 6 luni. Urmatoarea vizita la medic va fi la d-nul profesor Sinescu la Fundeni, cel care m-a operat. Poate mi se va face atunci tomografie la pelvis..

adi

acum 9 ani

Pentru o alimentatie sanatoasa , in acest caz, recomand dr. Calin Marginenu. Vindeca mai multe feluri de cancer, cautati pe google si nu veti fi dezamagit! Multa sanatate