De ce cu tratament TSH a urcat la 34?

Tiroidita autoimuna

Postata de Utilizator21574663231 cu 4 ani in urma.

La depistarea bolii autoimune Hashimoto TSH a fost 30, anticorpii TPO 485. In urma tratamentului cu eutirox (doza administrata treptat 25-50-75), dupa 2,5 luni TSH a scazut sub limita normala (0,02 cred), anticorpii la 435. Am redus doza de la 75 la 50 si dupa 3 luni TSH a urcat la 34, iar anticorpii la 750. Nu mi se pare normal. Ce se intampla? Care pot fi cauzele?

Raspunsuri (1)

Utilizator21716395780

acum o saptamana

Stiu ca suna imposibil, dar poate povestea mea va ajuta pe cineva care se confrunta cu aceeasi problema pe care am avut-o si eu. Nu vreau sa promovez niciun produs, este pur si simplu ce a functionat pentru mine, si de mai bine de 2 ani, corpul meu e in stare din ce in ce mai buna. Voi incerca sa scurte cat mai mult povestea, si sa dau detaliile mai importante.
In jurul anului 2019, aveam urmatoarele simptome:
- slabisem rapid si mult
- Pulsul era peste 100, fara sa fac nimic
- Transpiram abundent deoarece corpul meu era intr o alerta continua
- Stari de anxietate intense
- Depresie
- Ochii iesiti din orbite foarte mult
- Corpul slab, fata umflata
- Oboseam foarte repede, mi se facea greata des
- Dormeam excesiv, sau aveam insomnie
Viata mea se schimbase drastic, dar nu atiam de ce, pana sa merg la o doctorita de familie careia nu i-a luat mai mult de 5 minute sa imi dea diagnostic si fara sa fi facut analizele. Avea dreptate, aveam sindromul Graves.
Dar nu stiam cat de putine informatii stiu doctorii defapt despre acest sindrom. Medicina nu a studiat inca suficient aceste boli autoimune. Nu se stie cauza si nu se stie un tratament real. Mi-au prescris tirozol. Se urmarea Stabilizarea pentru: TSH, T3, T4. Acest tirozol a reglat T4, in schimb celelalte erau inca in diametri anormali. Ma unflasem, pulsul revenise la normal, dar tot rau ma simteam. Si fiecare doctor la care am fost, dadea acelasi tratament care incearca sa ajute cu simptomele, dar sa nu trateze boala de la radacina.
Din dispearea de a ma face bine, am inceput singura a cauta informatii, si intamplator am dat de documentarul “The game changers”. Din acel moment, timp de mai bine de un jumatate, am tinut dieta complet vegana si am facut sport ( cu antrenor personal) constant. Corpul meu s-a refacut in mod miraculos doar datorita acestor schimbari, si are sens. Sunt foarte multi aditvi in mezeluri, carnuri, mancarea pe care o consumam este otravita de e-uri. Corpul meu avea nevoie de un detox pe o perioada indelungata de timp. Nu a fost usor, si procesul de vindecare este incet, dar sigur. Nu ascultati de doctorii care indoapa cu pastile si va spun ca va trebui sa traiti toata viata cu bolile autoimune. Sunt neinformati, comozi si manip**ati la fel cum suntem noi toti.
Nu subestimati puterea alimentatiei. Mancati cat mai curat si mai sanatos. Lasati-va corpul da impinga limitele prin sport, dar nu le depasiti. Ascultati-va corpul.
Sa nu va asteptati la schimbari peste noapte, dar veti observa deja dupa primele 6 luni, diferente enorme. Desi pare de domeniul fanteziei o vindecare completa a bolii autoimune Graves, va spun povestea mea si poate cineva va citi aceasta poveste si va face asemenea. La 23 am inceput procesul de vindecare, la 24 deja ma simteam mult mai bine, si analizele au iesit perfecte. Acum, am 26 de ani, si ma simt mai bine ca niciodata. Cand le am spus unui doctor cum m-am facut bine, a refuzat sa ma creada. Era comvinsa ca e datorita pastilelor, desi nu ma mai atinsesem de pastile de mai bine de un an. Acum dieta mea este in mare parte vegetariana, am reintrodus multe alimente, dar incerc sa revin la o dieta bazata pe plante, deoarece este posibil ca corpul meu sa fie predispus la aceasta boala toata viata.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a aratat cum pot sa ma fac bine, si m-a facut bine, si doresc tuturor rabdare si insanatosire. Nu va pierdeti speranta, si fiti sigur ca puteti sa va vindecati. Dar inainte sa apelati la operatii si pastile, faceti schimbari majore in stilul de viata. Somn, alimentatie si sport.
Multa sanatate tuturor!