Tiroida mărită sau nu?

Tiroida

Postata de Laura cu 7 luni in urma.

Am făcut analizele pentru tiroida și mi a iesit
Tsh 4 si
T4 10.8
Sunt femeie am 29 de ani, este sau nu glanda mărită cu valorile astea? Am văzut ca limita la TSH este de 4.2 ar fi mai bine sa repet analiza?
Mulțumesc frumos! 🙂

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Conform valorilor, nivelul de TSH (tiroid-stimulating hormone) este de 4, care se incadreaza in limita normala pentru majoritatea laboratoarelor, care considera valorile normale pentru TSH intre 0,4 si 4 μIU/mL. Cu toate acestea, este important sa discuti cu medicul pentru a interpreta rezultatele in contextul simptomelor si istoricului medical. Uneori, valorile normale pot varia usor in functie de laboratorul care a efectuat analiza.

Cu privire la T4 (thyroxine), nivelul de 10,8 μg/dL se incadreaza in intervalul normal pentru majoritatea laboratoarelor.

Daca aveti ingrijorari sau simptome specifice tiroidiei, medicul ar putea decide sa repete analiza sau sa recomande alte teste suplimentare pentru a evalua in mod adecvat starea glandei tiroide.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/glanda-tiroida-simptome_11309