Doza de eutyrox ,endocrinologie?

Tiroida

Postata de MembruMobileApppanicaelena79 cu o luna in urma.

Cum pot sa reglez doza de eutyrox cand tsh a iesit 12,9la analize . Sunt operata din 2012 de tiroida ,iau o pastila pe zi de eutyrox 100 .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Modificarea dozei de Eutyrox trebuie facuta doar sub supravegherea medicului. Acesta va ajusta doza in functie de rezultatele analizelor si de simptomele pe care le aveti. TSH-ul este un indicator care masoara nivelul de hormoni tiroidieni din sange. O valoare a TSH-ului de 12,9 este un semn clar al hipotiroidismului, conditie cu care va confruntati dupa operatia de tiroida.

Nu este recomandat sa va ajustati doza de Eutyrox pe cont propriu!

In schimb, ar trebui sa luati legatura cu medicul endocrinolog pentru a discuta despre rezultatele analizelor.
Cu un TSH atat de mare, e posibil ca doza dvs. de Eutyrox sa fie prea mica si ar putea fi necesar sa o cresteti. Totusi, acest lucru trebuie facut treptat si cu mare atentie, pentru a nu cauza hiperactivitate tiroidiana.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia dvs. specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/despre-tiroida-si-afectiunile-ei_5806
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/glanda-tiroida-simptome_11309

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.