Tbc multiplu?

TBC

Postata de sorina2004 cu 5 ani in urma.

Buna ziua!
Totul a inceput dupa sarbatorile de iarna 2018-2019, cand tatal meu a inceput sa se simta din ce in ce mai rau. Stari de greata urnate de voma, dureri abdominale (periombilical), febra 38°, scadere ponderala (10 kg in aceasta perioada), inapetenta, astenie, dispnee la eforturi mici, fatigabilitate, tuse seaca, raguseala, disfonie, durere accentuata membre inferioare.
Il luam de la el de acasa(27.01.2019) si a doua zi (28.01.2019)ne prezentam ambulator la pneumologie.
Diagnostic: BPOC gr II/III
Primeste ca tratament spray inhalator
Consult endocrinologie, unde nu i se gaseste nimic,
Orl nimic
Cardiologic TAHICARDIE SINUSALA, tratament cu CONCOR
Gastroenterologic programare in data de 5.02.2019
Deci nimic pana aici. Doar ca toate suspiciunila starii de sanatate se indtreapta catre Gastroenterologie.( TOTUL E DE LA STOMAC) Ne ramane doar sa asteptam
In data de 30.01.2019 simtindu-se tot mai rau si ac***a stare febrila se prezinta la UPU TARGU MURES.
Aparent suspect TBC/CANCER, iar in urma investigatiilor si analizelor facute se recomanda internare pe sectia INTERNE. Nefiind locuri disponibile in Targu Mures este transferat in provincie( Luduş )
sectia interne.
In urma tratamentului primit reuseste sa se alimenteze catusi de putin ( cum zice el ca a mancat: cat un pui de gaina).
Diagnosticul iesirii din spital: TUMORA MALIGNA SECUNDARA A PULMONULUI (ac***a ca investigatie doar analize si radiografie pulmonara).
Asteptam....
Efectuandu-se endoscopia se observa o Esofagita micotica, primind tratament cu Nistatin
Simtindu-se tot mai rau, iar alimentarea fiind din ce mai ce mai problematica si respiratia tot mai dificila se intoarce la pneumologie pentru reevaluare.
Dn dr(pneumolog) insistand a se face consultatia gastroenterologica mai amanuntita.
In data de 14.02.2019 se interneaza la Gastronterologie iar in urma analizelor si investigatiilor amanuntite, se face transferul la pneumologie cu diagnosticul de Tuberculoza intestinala.

Biopsia de bont gastric evidetiaza o gastrita cronica acuta cu Helicobacter Pylori.

Iesirea din spital are ca diagnostic principal
Tumora maligna a colonului ascendent

Diagnosticul secundar
Tuberculoza intestinului, peritoneului si ganglionilor mezenterici.
Tuberculoză miliara nespecificata
Tumora maligna secundară a retroperitoneului si peritoneului
Bpco, nespecificata
Boala Cronh a intestinului gros
Degenerescenta grasoasa a ficatului neclasificata altundeva
Tahicardie nespecificata
Ganglioni limfatici mariti generalizati
Consiliere si supraveghere a regimului alimentar
Istoric personal de ulcer peptic
Istoric personal de interventie chirurgicală majora nespecificata altundeva.

Diagnostice formulare libera
TU colon ascendent si CEC în observatie
Boala Cronh in observatie
Tuberculoză forma colonica, carcinomatoza pulmonara in observatie
Steanoza hepatica, determinari secundare peritoneale si retroperitoneale micronodulare
Ulcer duodenal perforat operate in antecedente, rezectie gastrica cu anastomoza(1989), T-T, Bpco stad II/ III
Tahicardie sinusala
Apendicectomie (1973)
Consilierea regimului alimentar
El nu se mai alimenteaza deloc, poarta mancarea in gura si nu o poate inghiti. Daca se forteaza sa inghita vomita.Chiar si dupa ce bea o gura de apa vomita.
Din 21.02 are tratamentul pt TBC
Problemele de alimentare le are de la începutul lunii Ianuarie
Cat va rezista nealimentandu-se si nehidratandu-se corespunzator ac***a in vedere acest tratament care este foarte dur.
Nu mai are nici echilibru. Toată ziua sta numai in pat.
Se plange doar de durerea membrelor superioare si inferioare.
Dati-ne un sfat ce sa mai facem pt el
Se poate sa sufere de o ocluzie intestinala?
Am uitat sa adaug ca are 67 ani si 52 kg slabind 10 kg in ultimele 2 luni.
In data de 4.03 i s au oprit tuberculostaticele pentru ca a fost suspect de hepatita.
Trensaminazele foarte mari, acum e cu tratament pt ficat si stomac cateva zile si i se va introduce iarasi tratamentul pt TBC.
Am inetels ca este cu rezistenta dar nu stiu la care.
Medicii nu sunt foarte comunicativi
Sa avem rabdare....
ÎNTREB: LA CE?
Biopsia colonoscopica, nu avem rezultat inca...

Raspunsuri (3)

Gabi1472

acum un an

Bună ziua. Cum sa vindecat? Care a fost diagnosticul final?

sorina2004

acum un an

După cum ai văzut postarea nu este recentă...
In 19 Aprilie a fost externat iar în 22 l-am dus înapoi la spital și...
Din păcate în 23 Aprilie a decedat.

Maryus

acum un an

Din ce cauza a decedat ?