Sufocare in somn?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de Andreea Chiș cu 8 luni in urma.

Bună seara! Acuma de vreo 2 seri am rămas fără aer în timpul somnului mam trezit și efectiv nu puteam sa respir deloc nu au durat 20 de secunde și miam revenit, oare ce poate sa fie

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Sufocarea in somn poate fi cauzata de mai multe conditii medicale, iar pentru a putea obtine un diagnostic precis, este recomandat sa consulti un medic specialist.

Una dintre cele mai comune cauze ale sufocarii in somn este apneea de somn, o afectiune in care respiratia este intrerupta periodic pe durata somnului. Acest lucru se intampla de obicei din cauza unei ingustari sau blocari a cailor respiratorii superioare. Simptomele apneei de somn pot include somnolenta excesiva in timpul zilei, sforaitul sau respiratia zgomotoasa in timpul somnului si trezirea frecventa in timpul noptii.

Alte cauze posibile ale sufocarii in somn pot include refluxul gastroesofagian, anxietatea, astmul, alergiile sau chiar experientele traumatice anterioare. Desi acestea sunt doar cateva dintre posibilele cauze, este important sa consulti un medic pentru a evalua simptomele tale si pentru a primi un tratament adecvat: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/bpoc-si-sindromul-de-apnee-in-somn_18010

Psih. Stefania Budacu

acum 8 luni

Bună seara! Cel mai probabil a fost un atac de panică. Vă recomand să mergeți totuși să faceți un control cardio pentru a elimina orice cauză la nivel fizic; în felul acesta va rămâne doar explicația atacului de panică. Cauzele... Ar fi bine să le vedeți împreună cu un psihoterapeut specializat în psihoterapie cognitiv comportamentală.
Toate cele bune!

Clinica Hope

acum 2 luni

Este important să discuți cu un medic specializat pentru o evaluare completă și pentru a identifica cauza acestor episoade de sufocare în timpul somnului. Unele condiții medicale sau tulburări psihologice ar putea fi implicate, precum anxietatea, iar un specialist poate oferi o evaluare adecvată și recomandări pentru gestionarea acestor simptome.