Hipercolesterolemie

Stresul si sindromul de oboseala cronica Hipercolesterolemie familiala heterozigota

Postata de sercin cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Am 46 ani,sex feminin,58 kg,1.65 inaltime.Am colesterolul :275.in rest analizele sunt ok.

Sunt o persoana activa,energica,nu consum grasimi animale,prajeli,am grija ce manac,nu beau alcool deloc,nu fumez,nu stau langa cei care fumeaza.Am fost la medic cu analizele se mira ,nu stie ce determina marirea colesterolului, este in crestere.La servici sunt stresata,sunt cu sufletul la gura.Si sunt o mama careia i-a decedat unicul copil (mare)intrun accident.Incerc sa ma redresez,sa nu pic ,plang zilnic,desi au trecut 5 ani,eu inca nu suport vizitele celor apropiati,nu vorbesc la telefon.Fug de orice problema care mi-ar putea afecta sanatatea fizica si mentala.
da,probabil o sa ma judecati,asa as fi facut si eu.....
Va multumesc anticipat.Va urez sa aveti parte de zile linistite.

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 10 ani

Buna ziua,

Dna. draga, condoleante pentru pierderea suferita! Inteleg cat de greu este pentru o mama sa isi piarda unicul copil intr-un mod asa de neasteptat, fulgerator.
Un demers psihoterapeutic va poate ajuta sa mai eliberati din durerea resimtita, sa depasiti acest blocaj si sa cautati noi sensuri in existenta dvs..

In legatura cu cresterea nivelului de cholesterol in sange, puteti repeta investigatiile medicale. Daca aceasta dereglare nu are cauze medicale, posibil sa rezulte in urma stresului resimtit in tot acest timp.

Observ ca adoptati un stil de alimentar sanatos. De asemenea, este recomandat sa invatati o metoda de relaxare, sa incepeti sa va rezolvati responsabilitatile la serviciu - fara sa mai pierdeti o cantitate considerabila de energie ingrijorandu-va. Treptat sa decatastrofati si sa va activati comportamental, sa reduceti comportamentele de evitare, izolare.

Daca doriti mai multe informatii, imi puteti scrie si va raspund cu drag!
Psih. Roxana Pătrașcu

Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

buna seara

acum 10 ani

Majoritatea simptemolor si bolilor fizice sunt urmarea directa a problemelor emotionale. Nu trebuie sa va mirati de unde aveti colestorul ridicat, el nu vine nicidecum din alimentatie, asta e o p***ae pe care nici medicii nu o mai cred desi a circulat mult in mass media.
Colesterolul este o substnat produsa de corp insusi si din care se fac o sumedenie de hormoni si alte substante. Deci ficatul dvoastra produce aceasta substanta in exces caci are nevoie de ea. Sper sa nu luati vreodata medicamente sa il coboare !
Pierderea copilului este una din cele mai mari traume pt. un om si poate cauza multe probleme de sanatate. La fel si stresul de la serviciu. Nu faceti bine izolandu-va si neexprimand durerea.
Ar fi bine sa mergeti la un pshiholog. Sau la un medic homeopat, exista un remediu homeopat care linisteste ceva sufletul dupa o astfel de durere si suferinta. Prin exprimare si plans corpul se reface si se relaxeaza. Imi puteti scrie un pt. un email pe yahoo la zane_bune (elimina liniuta din nume insa).