Ce pot sa fac?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de Lidia cu 9 luni in urma.

Am 58 ani sant fttttt nervoasa de vreo 4 ani nu stiu ce mai fac

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Pentru a va regasi echilibrul puteti incerca urmatoarele sugestii:

1. Cautati ajutor profesional: Consultati un psihoterapeut sau un consilier pentru a explora originile si solutiile pentru starea de nervozitate. Acesta poate sa ofere suport si strategii pentru a face fata mai bine stresului.

2. Gasiti activitati relaxante: Explorati pasiunile si incearcati sa petreci timp cu activitati care va fac fericita, cum ar fi lectura, gradinaritul, pictura sau gatitul. Aceste activitati pot avea un efect calmant si va pot ajuta sa va concentrati asupra altor lucruri in afara de starea de nervozitate.

3. Intretineti o viata sociala activa: Incearcati sa petreci timp cu prietenii si familia, sa socializati. Aceste interactiuni sociale pot aduce o mai mare fericire si pot ameliora stresul.

4. Adoptati un stil de viata sanatos: Acordati atentie nutritiei echilibrate, odihnei adecvate si exercitiilor fizice regulate. Aceste obiceiuri sanatoase pot ameliora stresul si pot sustine starea de bine emotionala si psihica.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/cauzele-medicale-ale-starii-de-nervozitate-iritabilitate_9234