Anxietate sau probleme cu tensiunea?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de Utilizator11560634168 cu 4 ani in urma.

Problemele a inceput dupa ce am facut preeclampsia in sarcina,am nascut prematur urmand probleme cu tensiune oscilanta si anxietate.
Am incercat cu medicamente pt tensiune care mi le-au scos ulterior spunand ca imi face tensiunea prea mica apoi am continuat cu dureri de cap ,ameteli si stare de rau tensiunea din nou mare osciland intre 110-170..
Analizele mi-am facut si Sunt bune
Credeti ca ar putea fi din cauza anxietatii?
(Am deja 11 luni de cand am nascut)

Raspunsuri (3)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Bună ziua!

Dacă nu au fost descoperite probleme de ordin medical, așa cum este cazul dumneavoastră, cel mai probabil creșterea tensiunii poate fi corelată cu stările emoționale.
Merită să monitorizați acest lucru, în sensul în care atunci când aveți emoții negative, anxietate, furie, etc. să vă măsurați tensiunea arterială pentru a observa dacă apar diferențe în valorile înregistrate.
Dacă aveți alte întrebări sau necalități vă rog să mi le adresați.

Toate bune!

Utilizator11560634168

acum 4 ani

Si ce ar trebui sa iau sa numai am palpitatii si ameteli?

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Recomandarea mea este să faceți psihoterapie. Psihoterapia cognitiv-comportamentală este recomandată de ghidurile internaționale din domeniu pentru problemele legate de anxietate. Acest fel de psihoterapie este un proces structurat în care veți învăța exerciții de relaxare și strategii de restructurare a gândurilor care vă vor ajuta să gestionați aceste stări fiziologice dar și pe cele emoționale.