Mai trebuiesc repetate analizele pentru sifilis?

Sifilis

Postata de Georgeta cu 7 luni in urma.

Buna ziua! Va rog mult un raspuns. RPR negativ si TPHA negativ la 11 saptamani de la un contact potential infectant. Daca persoana respectiva ar avea sifilis, mai trebuiesc repetate cele 2 analize dupa o perioada? Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

Analizele RPR si TPHA sunt folosite pentru detectarea anticorpilor specifici pentru sifilis in sangele unei persoane. In general, timpul de seroconversie (perioada de timp in care anticorpii apar in sangele unei persoane infectate) este de aproximativ 3-6 saptamani, dar poate fi mai lung in unele cazuri.

Dupa 11 saptamani de la un contact potential infectant, factorii de risc pentru sifilis sunt considerabil diminuati, iar un rezultat negativ la ambele analize este de obicei un indicator fiabil ca persoana respectiva nu este infectata cu sifilis. Cu toate acestea, este posibil ca in unele cazuri sa existe un interval mai lung de seroconversie, iar unele persoane pot dezvolta anticorpi mai tarziu.

In cazul in care exista ingrijorare persistenta in legatura cu expunerea la sifilis, se poate discuta cu medicul despre repetarea analizelor dupa o perioada mai lunga pentru a verifica daca au aparut anticorpi. Decizia finala va fi luata in functie de simptomatologia prezenta, de evaluarea medicala completa si de discutia cu medicul.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-lues_1357