Interpretare analize, rog medic sa ma ajute.?

Sifilis

Postata de Utilizator11706458343 cu 3 luni in urma.

SEROLOGIE SIFILIS CANTITATIVA (REAGINE + ANTICORPI SPECIFICI)

RPR cantitativ
Ser / Metoda imunoturbidimetrica

< 0.5
R.U.

< 1: Negativ
>= 1: Pozitiv
R.U.= unitati RPR
1 R.U. corepunde unui titru RPR 1/1 la reactia clasica.

Anticorpi Treponema pallidum - cantitativ
Ser / ECLIA

0.074
Index

< 1 Negativ
>= 1 Pozitiv. Sunt facute la 1 luna de la contact

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Analizele dumneavoastra indica faptul ca nu aveti sifilis. Rezultatul este negativ (sub 1), iar rezultatul anticorpilor Treponema pallidum este, de asemenea, negativ (sub 1). Aceasta inseamna ca nu au fost detectate anticorpi specifici pentru Treponema pallidum, bacterie care cauzeaza sifilis.

Pentru intrepretarea analizelor, puteti accesa acest link: https://sfatulmedicului.ro/interpretor-analize

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-cauze-simptome-si-tratament_17257