tulburare schizo-afectiva

Schizofrenie Tulburare schizoafectiva

Postata de Numai una cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata in urma cu 4 luni cu schizofrenie-afectiva. Problema este ca am auzit voci care imi spuneam pe unde sa merg, si sustineam niste lucruri importante care nu s-au realizat niciodata, in plus ma comportam anormal, ma strambam si nu puteam sa ma controlez. Imi lipsea vointa si nu puteam face niciun efort intelectual.
In prezent iau abilify pentru schizofrenie si zoloft pentru depresie.

Nu sunt sigura dar cred ca medicul imi ascunde adevarul, oare, in realitate, am sau nu schizofrenie? Oare el imi ascunde adevarul pentru a-mi proteja viitorul, sau sanatatea?

Va rog, raspundeti-mi la intrebare. Va multumesc!

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din descrierea dumneavoastra nu am inteles daca acest diagnostic despre care vorbiti v-a fost comunicat de catre medic sau credeti dumneavoastra ca il aveti din prescrierea celor doua medicamente?

va urez o zi buna

maria49590381

acum 12 ani

monica eu am un frate bolnav de schizofrenie si pot sa-ti spun ca nu are nici o legatura cu ce povestesti tu, la aceasta boala comportamentul este mult mai grav tu nu ai decit o simpla depresie din ce spui tub ca te manifesti, asa ca urmeaza tratamentul si mai consulta si alti medici.

Numai una

acum 12 ani

Intrebarea e: se vindeca sau nu aceasta boala?
Medicul mi-a spus ca voi lua tratament doar un an de zile, sa vada cum evolueaza boala...

Sper sa ma vindec...

Va rog, raspundeti-mi la intrebare: se vindeca sau nu aceasta boala? Va multumesc!

raluca

acum 10 ani

MONICA,TOTUL SE VINDECA,IMPORTANT ESTE SA CREZI SI SA LUPTI,SA-TI TRAIESTI VIATA CA SI CUM NU AI AVEA NIMIC.TREZESTE-TE DIMINEATA ,UITA-TE IN OGLINDA SI ZAMBESTE-TI,ATUNCI STII CA ESTI BINE

Numai una

acum 12 ani

Domnule Dr. Georgescu Cristian, acest diagnostic mi-a fost pus de catre un medic psihiatru. Spuneti-mi va rog, aceasta boala se vindeca sau va trebui sa iau medicamente toata viata?

Va multumesc!

ely700

acum 10 ani

Am un frate cu tuburare schizo-afectiva, sunt disperata