Am niște ciupituri în ureche, cu mesaje. Ciupiturile sunt legate de organele sexuale. ?

Schizofrenie

Postata de Elena I cu 3 luni in urma.

În momentul în care primesc lovituri, ciupituri în ureche, aceste senzații se transmit și organelor sexuale. Simt aceste lucruri atunci când doresc să dorm. O senzație de căldură enervantă mă cuprinde brusc.
Sunt insecte? Mi se transmit și mesaje formate din propoziții scurte și coerente, imagini clare.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Analizand intrebarea ta, pare ca experimentezi o serie de senzatii neobisnuite si legaturi intre diferite parti ale corpului. Acestea nu par a fi cauzate de insecte, ci mai probabil, pot fi rezultatul unor factori cum ar fi stresul, anxietatea sau alte probleme de sanatate mintala. De asemenea, anumite afectiuni neurologice sau de circulatie pot cauza simptome similare.

Excesul de senzatii si interpretarea lor ca mesaje sau semnale pot fi semne ale unor probleme de sanatate mintala, cum ar fi schizofrenia sau un alt tip de tulburare psihotica.

Ar fi bine sa vorbesti cu un profesionist in domeniul sanatatii mintale sau al neurologiei despre aceste simptome. Ei te pot ajuta sa intelegi mai bine ce se intampla si pot oferi tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarea-obsesiv-compulsiva_12337