Flux crescut artera uterina in sarcina ?

Sarcina

Postata de Elena cu 4 ani in urma.

Buna,
Sunt insarcinata in 20 saptamani iar astazi am fost la eco 4D unde doctora mi-a spus ca fluxul sanguin din artera uterina stanga este un pic cam mare:
Artera dr: IR = 0.60 IP = 1.04
Artera stg: IR = 0.88 IP = 2.5
Mi-a spus sa continui cu 2xAspenter seara (iau de la inceputul sarcinii) si cam atat. A ramas sa ne revedem peste o luna. Si sunt un pic speriata.. Stau asa o luna? Inteleg ca nu e grav si poate aștepta atata timp?In rest bebe este bine, se dezvolta normal, este chiar mai mare cu 4 zile decat varsta gestationala, este activ..
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva si ma poate ajuta cu un sfat?

Multumesc tare mult!!

Raspunsuri (2)

Utilizator11637050253

acum 2 ani

Buna ziua,

Eu ma confrunt acum cu aceasta problema. La dvs cum s-a rezolvat ?

Elena

acum 2 ani

Buna ziua,

A decurs perfect normal sarcina, am nascut fara probleme, copilul este perfecr sanatos.
Acum sunt insarcinata iar in 34 saptamni si nu am mai avut probleme cu arterele acestea.
Sanatate multa si tot inainte fara griji! Va fi bine !