Cat de grav este un TSH mărit în primul trimestru de sarcina??

Sarcina

Postata de Camelia cu 4 ani in urma.

Buna! Sunt însărcinată în 8 săptămâni și încă de inainte de a rămâne însărcinată am avut TSH usor mărit (cam 4,6- până in 5). Luam Eutyrox 50 mg.
După ce am aflat ca sunt însărcinată am tot testat Tsh-ul și rezultatele au fost : 4,6; 5; 4,3 acum 4,14. Specific ca dupa ce am aflat de sarcina, medicul mi-a crescut Eutyrox la 75mg și de vreo cateva zile la 100mg.
T3 și T4 au fost mereu în valori normale.
Intrebarea mea este cât de grav e faptul că inca de la inceputul sarcinii am avut tsh mărit. Am citit pe buletinul de analize ca in primul trimestru ar trebui sa fie 2,5. La mine în saptamana 8 încă e 4,14??
Vă rog ajutati-ma cu răspunsuri!!! Sunt foarte stresata!!!
Vă mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Carmen

acum o luna

Buna! Sunt in aceeasi situatie, TSH 5.8, insarcinata in 6 saptamani jumate si nu am luat pana acum nimic. De ieri am inceput sa iau Accu-Tyrox. Sunt stresata, am citit ca repercursiunile unui tsh marit in primul trimestru e retardul mental. M-as simti foarte vinoavata ca nu am tratat inainte de sarcina acest tsh marit :(
A fost in regula la dvs pana la urma?