Controlul aciditatii gastrice

Refluxul gastroesofagian

Postata de mihaildorian cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Am citit intr-un articol de pe acest site cateva sfaturi despre controlul aciditatii ,unul dintre ele sunand asa: se vor amesteca 2 lingurite de otet de mere cu doua lingurite de miere si se vor consuma alaturi de un pahar cu apa. Mai jos la alimente interzise se afla si otetul. Acuma eu intreb: e bun otetul sau nu? Ac***a gastrita si reflux doresc sa stiu daca pot urma sfatul cu mierea si otetul de mere dar nu sunt lamurit si nu as vrea sa-mi inrautatesc starea si asa destul de rea.
Multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Constantin Rusu

acum 10 ani

Daca cineva a recomandat intr-adevar otetul in cura gastritei, ar trebui sanctionat sever pentru malpraxis de catre comunitatea "naturistilor" (poate chiar cu excluderea).
Domnule Dorian, puteti combina mierea cu orice (chiar cu omeprazol), dar in nici un caz cu otet.

mihaildorian

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns,acum m-am lamurit. Uitati si linkul spre articol ca sa vedeti ca asa e.

//sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/sfaturi-pentru-controlul-aciditatii-gastrice_9250

Dr. Constantin Rusu

acum 10 ani

Va imaginati cum ar arata o zi din viata cuiva care ar urma toate aceste sfaturi?! Vorba cronicarului: se sparie gandul...

victoras

acum 10 ani

Mierea sa fie, neaparat de salcim!!! SALCIMUL chiar si sub forma de ceai e un antiacid recunoscut!!!