Invatatul

Psihologie si psihoterapie

Postata de anonimus873 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
As dori sa aflu care este cea mai buna metoda de invatare temeinica a materialelor foarte lungi (cum ar manualul de anatomie ce ni se cere pentru admiterea la medicina)?
Care sunt cele mai bune metode pentru a invata temeinic un asemenea material? Mentionez ca sunt stilul cognitiv vizual1

Raspunsuri (2)

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

cred ca cel mai bine este sa iti faci scheme la fiecare lectie mai ales ca ai memorie vizuala - fa scheme in culori si incearca sa asociezi culorile cu ceva ,,,o sa-ti gasesti singur stilul ,,Tau

Psih. Nicolae Nedea

acum 12 ani

Foloseste urmatoarea schema:
rasfoieste, citeste, cauta, intelege, aminteste-ti

Reguli de selectare a informatiilor:
-subliniaza subtitlurile
-formuleaza ideile principale

Reguli de organizare a notitelor
-noteaza esentialul, generalul, principalul
-foloseste culori si un mod propriu de notare
-foloseste prescurtari
-foloseste scheme pe formate mari, pe care incearca se le vizualizezi in minte
-studiaza cu atentie ilustratiile din manual
-odihneste-te regulat
-ai incredere in tine

Mult succes!