De 3 luni iubitul meu ma jignești foarte urat ?

Psihologia cuplului

Postata de Utilizator11699321713 cu 5 luni in urma.

De ce iubitul meu ma jignește foarte urat ma face urâta

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Comunicarea respectuoasa si sprijinul reciproc sunt elemente foarte importante intr-o relatie sanatoasa. Este important sa ai curajul sa iti exprimi sentimentele fata de iubitul tau si sa discutati deschis despre problema jignirilor si impactul lor asupra ta.

Fiecare relatie este unica si, in cele din urma, tu esti cea care decide ce este sau nu acceptabil in relatia ta. Daca partenerul tau continua sa te jigneasca si sa te faca sa te simti rau, poate fi util sa iei in considerare discutarea problemei cu o persoana in care ai incredere, cum ar fi un prieten apropiat sau un membru al familiei. Poti cauta, de asemenea, sprijin din partea unui terapeut sau a unui consilier pentru a te ajuta sa navighezi prin aceasta situatie dificila.

In cele din urma, trebuie sa iti asculti instinctele si sa iei masuri pentru a te proteja si a-ti asigura bunastarea emotionala. Incerca sa ai o discutie sincera cu partenerul tau si vedeti daca puteti gasi o solutie pentru a imbunatati comunicarea si a elimina jignirile. Daca iubitul tau nu este dispus sa coopereze si sa faca schimbari, ar putea fi momentul sa te gandesti mai serios la relatia ta si la ce este cel mai bine pentru tine.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologia-cuplului/ce-este-o-relatie-abuzivai_18907