raportul procentual neutrofile crescut

Parazitoze

Postata de sim1986 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Am un baietel de 3 ani 7 luni si i-au iesit la hemoleucograma urmatoarele valori:
Neutrofile 2,53 10^9/l interval 1,4-6,6
Eosinofile 0,280 10^9/l interval 0-0,7
Monocite 0,650 10^9/l interval 0-1 dar

Neutrofile% 38,8% interval 13 -33 %
Eosinofile% 4,300% interval 1-4 %
Monocite% 10,00% interval 4-8 %
Examen coproparazitologic negativ.
Cum se poate interpreta?Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Rezultatele analizelor de sange arata ca baiatul dumneavoastra are un numar de neutrofile si monocite crescute fata de intervalul normal specific varstei sale. Acest lucru poate indica o posibila infectie sau inflamatie in corp.

Neutrofilele sunt celulele albe din sange care lupta impotriva infectiilor bacteriene. Cand numarul lor este crescut, acesta poate indica o infectie bacteriana, o inflamatie, un raspuns la stres sau poate fi un semn al unei boli autoimune.

Monocitele sunt, de asemenea, un tip de celule albe din sange care ajuta la lupta impotriva infectiilor. Un numar crescut de monocite poate indica o infectie cronica, o boala autoimuna, o tulburare a maduvei osoase sau uneori cancer.

Eosinofilele sunt celule care ajuta la combaterea alergiilor si a infectiilor parazitare. O valoare usor marita, cum este cazul fiului dumneavoastra, poate indica o reactie alergica sau o infectie parazitara. Dat fiind faptul ca examenul coproparazitologic este negativ, posibilitatea unei infectii parazitare este putin probabila.

Va recomandam sa discutati aceste rezultate cu medicul pediatru al baiatului dumneavoastra sau cu un medic hematolog pentru a determina cauza exacta a acestor modificari si pentru a decide daca sunt necesare investigatii suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie sau https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/infectiile-bacteriene-vs-infectiile-virale_13089