limbici

Parazitoze

Postata de loonayroxy cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Fiul meu de 4 ani a eliminat prin scaun limbrici. A urmat tratament si am cerut la o clinica privata un test coproparazitologic in care sa se vada daca mai are sau nu LIMBRICI, insa pe buletinul de analize vad testul ELISA.
Testul ELISA este ptr giardia sau descopera si viermii?

Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , testul ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) este un test calitativ ce determina prezenta anticorpilor tip IgG impotriva Ascaris Lumbrip***ades (limbrici) din ser ( analiza se efectueaza din sange) . Testul ELISA nu este un test destinat doar pentru identificarea IgG pentru acest parazit ci pentru o multime de bacterii , virusuri precum si alti paraziti ca cel mentionat de dumneavoastra Giardia Lamblia. In concluzie nu este neobisnuita efectuarea acestui test , este un test specific de inalta fidelitate .