E vreo diferență între sindromul ovarului polichistic si cel micropolichistic?

Ovare polichistice

Postata de Utilizator11702241370 cu 3 luni in urma.

Buna tuturor! Vin si eu cu intrebarea de mai sus si ma intereseaza mult daca simtologia este diferita pentru ambele diagnostice. Am fost diagnosticata cu sindrom de ovar micropolichistic. Am auzit mereu de sindromul celui polichistic, dar ma interesează sa stiu daca este vreo diferență si prin ce anume se diferentiaza.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Sindromul ovarului polichistic si sindromul ovarului micropolichistic sunt practic aceleasi afectiuni, doar denumirile diferind in functie de numarul de chisturi gasite la ecografie.

De obicei, termenul "ovar micropolichistic" este utilizat atunci cand numarul de chisturi este mai mic, insa simptomatologia este aceeasi cu cea a sindromului ovarului polichistic. Aceasta include menstruatii neregulate sau absente, crestere in greutate, acnee, crestere a parului facial, infertilitate si eventual dureri pelvine.

Daca ati fost diagnosticata cu sindromul ovarului micropolichistic, trebuie sa urmati tratamentul recomandat de medic si sa fiti atenta la simptomele pe care le aveti.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/sindromul-ovarelor-polichistice-cauze-diagnostic-si-tratament_6968