coroana dentara

Ortodontie

Postata de AdrianE cu 13 ani in urma.

buna ziua. de aprox 5ani am o lucrare de 4dinti frontali din portelan. de curand s-au spart si doresc sa ii inlocuiesc. intrebarea mea este, cat dureaza "fabricarea" lor? ma intereseaza cat dureaza din momentul in care m-i s-a luat mulajul dintiilor slefuiti si pana sa am coroanele permanente in gura. am nevoie de ei in 3 zile maxim deoarece doresc sa plec in strainatate. E posibil? multumesc in avans

Raspunsuri (4)

Dr. Bogdan Stefanescu

acum 13 ani

sigur ca se poate.

AdrianE

acum 13 ani

Din cate am auzit dureaza in jur de 10-14 zile o lucrare bine efectuata din momentul in care se ia amprenta. Mi se pare enorm de mult... Este falsa informatia? stima

Dr. Bogdan Stefanescu

acum 13 ani

dintii buni nu trebuiesc tinuti la macerat....un nr de zile pt a fi mai buni!sau sa se invecheasca precum vinul.se poate in 3 zile.

AdrianE

acum 13 ani

multumesc pentru raspuns. Am fost la cabinet si stomatologul mi-a recomandat sa imi puna o lucrare crom-cobalt cu fata de protelan deoarece am o muscatura adanca si lovesc cu dintii de jos partea interioara a lucrarii. Care sunt avantajele si dezavantajele unei lucrari pe schelet metalic (crom-cobalt) ?