aparatul de contentie

Ortodontie

Postata de elena_lau cu 11 ani in urma.

buna ziua, am 19 ani si am purtat aparat dentar fix 10 luni. dupa ce mi-a fost scos, dintii au inceput sa-mi revina la pozitia de dinainte, cea incorecta, iar aparatul de contentie nu pare sa ii tina in loc. am vorbit cu doctorul meu si a zis ca e ok si ca se vor indrepta, dar acum caninul incepe sa mi se rasuceasca la 90 de grade, cum era si inainte. oare mai poate aparatul de contentie sa-l indrepte? sau ar trebui sa-mi pun inapoi aparatul fix?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Aparatul de contentie nu are capacitatea de a indrepta dintii. Rolul lui este de a mentine pozitia corecta a dintilor dupa indepartarea aparatului ortodontic fix.

Daca observati anumite schimbari neobisnuite, precum rasturnarea caninului la 90 de grade, asa cum spuneti, ar fi indicat sa consultati un alt medic specialist in ortodontie pentru o a doua opinie. Posibil ca in situatia dvs. sa fie necesar sa purtati din nou un aparat dentar fix, dar aceasta decizie trebuie luata in urma evaluarii de catre un medic ortodont.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/aparatul-dentar_10700