Aparat/Pilire/Scoatere ?

Ortodontie

Postata de Bogg25dan cu 12 ani in urma.

Bună ziua,am 17 ani și o problemă la un canin :).acesta nu s-a așezat,este la nivel cu ceilalți, din cauza colțurilor dintelui(efectiv,arată ca un vîrf de săgeată).și,mă gîndeam,dacă este posibilă pilirea colțurilor respective( bănuiesc că ar afecta dintele),sau un aparat dentar,sau chiar extracție(premolarul și incisivul s-au apropiat,nu suficient pentru a masca o eventuală extracție a caninului...care dintre metode ar fi mai eficientă ? mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Este recomandat sa consultati un stomatolog ortodont pentru o evaluare completa a situatiei. Cu toate acestea, dupa descrierea pe care ne-ati dat-o, pare ca cel mai eficient tratament ar fi folosirea unui aparat dentar. Aparatul dentar poate ajusta pozitia caninului pentru a-l aduce la nivelul celorlalti dinti. Pilirea colturilor ar putea sa nu rezolve problema de pozitionare a dintelui, iar extractia ar trebui sa fie ultima optiune luata in considerare, ac***a in vedere varsta dumneavoastra si faptul ca dintii vecini nu pot masca o eventuala extractie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/cand-este-recomandat-sa-porti-aparat-dentar_15011
https://sfatulmedicului.ro/Estetica-dentara/tipuri-de-aparate-dentare-si-situatiile-in-care-sunt-recomandate_19086