Dureri De Sold

Oase si articulatii

Postata de anacrisa cu 12 ani in urma.

Buna ziua, de aproximativ 7 luni am dureri de sold,de fapt ma dor ambele,dar cel stang mai rau.Durerile apar atunci cand merg, cand dorrm si in mod special apar spre dimineata,trezindu-ma din somn.Aceste dureri au aparut dupa o perioada in care am mers f mult pe jos.Mentionez ca am avut in aceeasi perioada si dureri ale degetelor mari de la maini.Acestea insa s-au mai diminuat si apar doar la efort.

Raspunsuri (7)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne puteti scrie mai multe detalii despre dumneavoastra? adica, ce varsta aveti, ce boli mai aveti, ce medicamente luati, daca ati fost la medic sau nu pentru aceste manifestari, si ce anume vreti sa spuneti prin dureri ale degetelor mari?(la ce articulatii sunt)
cauzele acestor dureri pot fi mai multe, durerile de solduri pot fi in cadrul aceleiasi boli cu durerile degetelor, sau separat...
totusi va recomand un consult la medicul de familie, care va poate trimite pentru mai multe analize la un medic de medicina interna sau la un reumatolog in functie de consult.

va urez o seara buna

anacrisa

acum 12 ani

Buna seara,multumesc mult pt interesul acordat!Am 37 de ani,nu sufar de alte boli si nici medicamente nu iau,decat atunci cand ma dor "oasele"prea tare,practic ,cateodata intepenesc din toate incheieturile( iau la nevoie ketonal,diclofenac)....Era vb si despre degetele mari de la maini(acum au incetat,mai apar doar la efort).Inca nu am ajuns la medic,dar o sa ajung cat mai curand posibil,deoarece in ultimul an am avut dureri de oase ,practic in tot corpul dar in special la solduri,iar astama deranjeaja f. mult,deoarece nu mai pot sa merg la fel de mult ca inainte.Practic evit sa mai merg mult pe jos din aceasta cauza.Acum 3-4 ani obisnuiam sa merg pe bicicleta in fiecare zi, pana cand intr-o zi au inceput si durerile la genuchi(doar atunci cand pedalam,cand mergeam ,nu) ,am renuntat si la bicicleta si durerile au incetat.Acum eu doream sa stiu daca aceste dureri a-r putea fi de la reumatism sau de la o... leziune(nu stiu cum sa o numesc) a articulatiilor?Multumesc mult!

mary

acum 12 ani

Durerile tale pot fi din mai multe cauze: neurologic (adica de la coloana ) spondiloza lombara, hernie de disc etc ...ortopedic(articulatia soldului )sau un reumatismala Trebuie facute investigatii radiografii ,rmn,emg analize ce tin de aceste afectiuni si consultati si un kinetoterapeut care va va recomanda exercitii .sanatate

marius

acum 11 ani

buna ziua...ma numesc marius, am 23 de ani si de mai bine de un an ma confrunt cu o grava problema.....am avut un diagnostic legat de lomalgi pe care nu mai stiu sa vi-l spun exact si de mai bine de un an coloana mi sa deplasat usor in partea stanga si am dureri cumplite zi si noapte...uneori nu pot sa merg....durerea imi coboara din lombalgii stangi in jos pana in varful degetelor de la piciorul stang...de mers nici nu vorbesc, merg foarte putin si cu dificultate...stiti despre ce ar putea fi vorba?

Alin

acum 10 ani

Buna Ziua!Ma numesc Alin si am 13 ani.De scurt timp in urma unei infectii urinare au aparut dureri mici adica nu persista...adica ma doare putin putin si dupa trece sau se muta in stanga sau la rinichi (durerile sunt langa testicule..pe acolo.Am crezut la inceput ca e apendicita dar un prezentam stari de voma,greata sau durere sa nu ma pot misca.Un sfat varog?

Danut

acum 8 ani

Buna ziua, am 23 de ani, astazi la munca, am stranutat iar in acea secunda a inceput dintr-o data sa ma doara foarte tare soldul in ambele parti, au trecut 5 ore de atunci , iar durerea inca se simte. mentionez ca am un job foarte solicitant fizic. ce ar putea fi ? Va multumesc anticipat!

Danut

acum 8 ani

Mentionez ca uneori, azi de exemplu am simtit o senzatie de amorteala in mana dreapte si mana stanga in special la degete (degetul mare), si usor in toata mana. Amorteala apare si dispare.