un mic ajutor va rog

Nou nascutul

Postata de petro00 cu 11 ani in urma.

buna ziua.am o fetita de 4 ani care in urma cu o saptamana a facut o pneumonie,a avut tratament acasa cu augumentin,humex,ketof,ibalgin si prednison...acum ia trecut dar intampinam o alta problema.iau aparut niste bubite in zona inghinala, care o mananca o ustura etc...pot fi din cauza antibioticului si ptr faptul ca nu a avut nici un protector?va rog spunetimi ce sa fac!acum o spal cu ceai de musetel si o dau cu nidoflor si ii trece!!multumesc

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Iritatiile sau eruptiile cutanate pot fi intr-adevar o reactie adversa la antibiotic. Este esential ca atunci cand se administreaza un antibiotic, mai ales pentru o perioada mai lunga de timp, sa fie insotit de un probiotic pentru protejarea florei intestinale si a sistemului imunitar al copilului.

De asemenea, febra sau un alt proces inflamator poate produce eruptii cutanate, mai ales la nivelul pielii sensibile a copiilor. Va recomandam sa contactati medicul pediatru al copilului pentru a va directiona catre un dermatolog, pentru a putea stabili cu exactitate cauza problemelor de piele ale fetitei dumneavoastra si un tratament adecvat. Pana atunci, continuati sa folositi ceaiul de musetel pentru calmarea pielii si evitati hainele sintetice care pot irita si mai mult pielea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/vulvovaginita-la-fetite-afectiune-comuna-in-randul-fetelor-tinere_20056