scalp de culoare vinetie

Nou nascutul

Postata de valesta cu 10 ani in urma.

buna ziua. am o fetita de 4 luni, si de 3 zile am observat ca pielea capului e vinetie in crestet, iar spre ceafa , spre frunte si in zona urechilor are aspect normal, roz. Poate fii din cauza crustelor de lapte care abia i-au trecut, sau din cauza ca i se schimba parul? Va rog sa-mi spuneti ce ar putea fi si daca e cazul sa consult un pediatru. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna ziua. Este posibil ca in zona respectiva sa existe un hemangiom plan (din nastere) pe care sa nu-l fi observat D-voastra din cauza crustelor. Odata cu detasarea acestora, modificarea respectiva a devenit evidenta. Este necesar consultul pediatric pentru a fi evaluata situatia locala. Multa sanatate!