E meningita?

Meningita

Postata de Utilizator11696647359 cu 6 luni in urma.

Am avut o infectie cu virusul virusul herpes simplex II in urma cu 3 saptamani si acum am dureri de cap si rigiditate a gatului care persista de aproximativ o saptamana. Am citit ca virusul poate duce la meningita.
Unde ma pot adresa? Nu vreau sa ma duc la medicul de familie pentru ca este un proces foarte lung cu trimiteri si programari. Ma iau in seama la urgente? Sau trebuie sa merg la un spital de boli infectioase?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti (dureri de cap si rigiditate a gatului) pot fi semne ale meningitei, dar pot avea si alte cauze. Pentru a obtine un diagnostic, cel mai indicat este sa consultati un medic.

Este important sa stiti ca meningita poate fi o afectiune grava, care necesita tratament adecvat. Nu ezitati sa cereti ajutor medical imediat daca simptomele devin severe sau persista.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Meningita-si-alte-infectii-ale-sistemului-nervos/explorarea-meningitei-tipuri-si-diferente_20074