Dc îmi răcește așa des baetilul de 1 an și 9 luni?

Medicina naturista

Postata de Andreea cu 10 luni in urma.

Buna ziua! Am un băiețel de 1an și 9 luni și răcește in fiecare luna și chear daca ii dau antibiotic tot nu-i trece
Acum 2 săptămâni în urmă eam terminat antibioticul și el tot are mucusori și mai face febră mai rar dar face va rog să-mi dati un sfat ce as putea săi dau de imunitate sa nu mai răcească așa des

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive pentru care un copil poate raci atat de des. In primul rand, sistemul lor imunitar este inca in dezvoltare la varsta aceasta, ceea ce ii face sa fie mai sensibili la infectii. De asemenea, copiii mai mici de doi ani tind sa aiba tendinta de a pune in gura orice obiect si sa isi atinga fata si gura cu mainile, ceea ce poate duce la transmiterea de virusi si bacterii.

Pentru a imbunatati imunitatea copilului dumneavoastra puteti incerca urmatoarele:

1. Alimentatie sanatoasa: asigurati-va ca copilul are o dieta echilibrata care sa includa fructe si legume proaspete, proteine ​​slabe si carbohidrati complecsi.

2. Odihna adecvata: asigurati-va ca copilul are suficient timp de somn si ca acesta este de calitate.

3. Evitati expunerea la agenti patogeni: evitati zonele aglomerate si contactul cu persoanele bolnave, curatati regulat jucariile si suprafetele de atingere.

4. Hidratare: asigurati-va ca copilul bea suficienta apa si alte lichide sanatoase, precum lapte sau sucuri naturale.

De asemenea, puteti discuta cu medicul copilului despre administrarea unui supliment alimentar sau a unui imunomodulator pentru a sprijini sistemul imunitar al copilului dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-respiratorii-la-copii/raceala-la-copii_252