cum se diagnosticheaza limfoamele

Leucemie Tumori solide

Postata de sorinc cu 11 ani in urma.

Buna seara,

Am o intrebare - cum se diagnosticheaza limfoamele? E suficienta o analiza de sange? Sunt necesare si alte analize? Cand trebuie facute aceste analize?
Intreb deoarece am auzit de curind de un caz care a fost diagnosticat din pacate prea tarziu, in faza terminala.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pot aparea modificari in analizele de sange ( hemoleucograma) care sa sugereza ( la o analiza atenta) un limfom, insa diagnosticul de certitudine este histopatologic ( biopsia unui ganglion, de ex).