criterii de incadrare persoane cu handicap vizual

Legislatie medicala

Postata de Leonard109432 cu 14 ani in urma.

sotul meu are 31 de ani si are miopie cu astigmatism -11 dioptrii la ambii ochi si nistagmus rotator s-ar incadra pentru a beneficia de vre-un ajutor de la stat ? multumesc . iulia.

Raspunsuri (10)

MARINA

acum 14 ani

DA SIGUR SUNT BOLI CARE SE INCADREAZA IN HANDICAP GRADUL I

mihaela

acum 14 ani

Ce grad de handicap vizual poate primi fetita mea de 10 ani,ac***a diagnosticul AO hipermetropie medie,strabism convergent alternant,OS ambliopie,VOD 1ccp, VOS nr la 4 m ccp,dar eu cu diagnosticul AO astismatism miopic compus cu ax mare OD 7.5,OS 5.
Va multumesc

monica

acum 14 ani

in cazul miopiei ci astigmatism ; de la ce dioptrii se acorda gradul de handicap/ Multumesc!

MONICA

acum 14 ani

Precizez ca la ochilu drept am - 10 cu - 5, iar la cel stang am =1, cu -3,25. Va multumesc!

Ardeleanu Remus

acum 14 ani

Am miopie de grad inalt (-12 la ambii ochi) si as dori sa stiu la ce grad de handicap ma incadrez si daca as putea beneficia de pensie de handicap.
Multumesc anticipat

Gune Paul

acum 14 ani

screoloza multipla se incadreaza la garadul 1 de handicap?

AIGILS

acum 13 ani

Hepatita C si spondilita anchilozanta se incadreaza la bolile cu handicap?

angelik

acum 13 ani

aici raspunde cineva?

craciun andrei

acum 10 ani

fiti draguti in toamna acestui an am patit ceva foarte grav mi-a intrat un fier in ochi drept pentru care am facut 2 operatii prima de mi-au extras o potiune de metal si cea de-a doua de inlocuire cristalin toate la clinica de oftalmologie din bucuresti ,primesc vreun grad de handicap caci ma simt din ce in ce mai rau dupa aceste operatii ( am 28 zile de cand m-au operat a doua oara . multumesc mult

parvuion27

acum 10 ani

Fata mea are hipermetropie optica (R)+11,50 CYL+0.75 AX45 (L) +10,25 CYL +1,50 AX94 Poarta ochelari +10 as vrea sa stiu daca se ancadreaza an vreun grad de handicap fetita are varsta de 10 ani si 8 luni , (an care grad) va multumesc