Modificari inflamatorii sinusale etmoidale si maxilare?

Inflamatii Afectiuni neurologice Stomatologie Nevrita optica
+1
Vezi toate grupurile

Postata de Arti1990 cu 6 ani in urma.

Buna seara,

Am ajuns sa postez in acest segment din pricina faptului ca vad incetosat de aproximativ 3 saptamani, am mers la oftalmologie, la neurolog, am efectuat campul vizual si pev-urile, de aici a rezultat o problema la nervul optic - suspiciune nevrita optica. Am efectuat RMN - iesit ok cu exceptia:modificari inflamatorii sinusale etmoidale si maxilare - chist retentiona/ mucocel maxilar drept. Acumulare lichidiana de aprox 15 mm inchistata in recesul inferior ak sinusului maxilar drept si in mai mica cantitate la nivelul peretelui intern al sinusului maxilar drept. Ma puteti ajuta cu o interpretare?
Poate afecta acest lucru si vederea?
Am vorbit cu mediul meu stomatolog, spune ca are nevoie de o noua radiografie(cea de acum 1 an nu arata absolut nimic).

Pareri?

Raspunsuri (3)

Dr. Cosmin Ulman

acum 6 ani

Buna ziua,

va recomand sa mergeti la un medic specialist Chirurgie Oro-Maxilo-Faciala.

Multa sanatate.

Dr Ulman Cosmin
adresa_web_filtrata

Arti1990

acum 6 ani

Am fost azi la neurolog pentru a interpreta si dansul RMN -ul, nervii optici sunt perfecti, nu au nicio legatura cu inflamatiile etmoidale si maxilare.
Am fost la ORL tot azi, mi-a facut o fibroscopie, in urma careia mi-a zis ca sunt ok: dns usoara, cni hipertrofiate bil - meatul mij lober, cavum liber. Mucocelul glandelor salivare K11.6, deviatia septului nazal, congenitala Q67.42.
Mi-a spus ca vederea nu este afectat de aceste inflamatii/mucocel. Ca trebuie sa merg iar la oftalmologie.
Chiar nu mai stiu unde sa merg, daca imi poate recomanda cineva un doctor oftalmolog.

Arti1990

acum 6 ani

Imi poate recomanda cineva un doctor oftalmolog?
Sau o parere dupa vizita la ORL?