De ce nu pot rămâne însărcinată ?

Infertilitate feminina

Postata de Șerban Alexandra cu 5 luni in urma.

Eu am avut probleme cu chisturi ovariene sunt operată pe ambele ovare de 7 ori am fost și la ginecolog și Mia dat anticopcetionale timp de 6 luni după am pus pauza și am încercat să rămân însărcinată și tot nu pot

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive posibile pentru incapacitatea de a ramane insarcinata in cazul dvs. Chisturile ovariene pot afecta fertilizarea si implantarea ovulului, blocand sau impiedicand eliberarea ovulului matur. De asemenea, interventiile chirurgicale repetate la nivelul ovarelor pot afecta sanatatea ovarelor si capacitatea de a produce ovule mature.

Este important sa discutati cu medicul ginecolog despre aceste probleme pentru a evalua si a determina ce poate cauza dificultati in a ramane insarcinata. Medicul poate recomanda investigatii suplimentare, cum ar fi evaluarea hormonilor, imaginile ovarului sau a trompelor uterine pentru a identifica eventualele probleme fizice.

Alte factori care pot influenta fertilitatea includ varsta, stresul, greutatea corporala, bolile cronice si istoricul medical personal sau familial. O abordare multidisciplinara, care implica medicul ginecolog, poate fi necesara pentru a identifica si a adresa toate aceste factori si pentru a determina cele mai potrivite optiuni de tratament in cazul dvs.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog, consultatie infertilitate: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/chistul-ovarian-cand-ar-trebui-sa-ne-alarmami_17148
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-feminina/laparoscopia-ca-interventie-in-tratamentul-infertilitatii_18062
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/factori-care-pot-influenta-infertilitatea-feminina_18854
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-feminina/infertilitatea-sterilitatea_1057

Va dorim mult succes in obtinerea sarcinii mult dorite!