Analize hormonale, FSH marit in faza foliculara ce inseamna?

Infertilitate feminina

Postata de Lara cu 11 luni in urma.

Buna,

Mi-au iesit urmatoarele rezultate in ziua 2 de menstruatie, varsta 38 de ani:
FSH: 11.97 UI/L
LH: 4.94 UI/L
Estradiol: 79 pg/mL
Progesterol: 0.56 ng/mL
Imi doresc o sarcina si ma pregatesc pentru FIV, pana acum nu mi-a mai iesit asa mare FSH mereu era sub 10, de obicei 8 sau 7 adica valori normale in faza foliculara. Care poate sa fie cauza? Multumesc

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Pentru interpretarea rezultatelor analizelor dumneavoastra, va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Pentru mai multe detalii, puteti consulta sectiunea Interpretare analize din Sfatulmedicului.ro: sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=interpretor_single&id_analiza=199

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Reproducerea-umana-asistata/fertilizarea-in-vitro-fiv-informatii-generale_1073
sfatulmedicului.ro/Reproducerea-umana-asistata/transferul-embrionar-fertilizarea-in-vitro_1080