decalotarea la baietei

Infectiile urinare la copii

Postata de Gianina6105025 cu 14 ani in urma.

sunt mama unui baietel de 3 ani, si as dori sa stiu daca decalotarea este obligatorie la baietei (cea chirurgicala).Eu il spal foarte bine in zona genitala, la baita,pana se vede orificiul urinar,dar copilul nu prea vrea sa stea.Nu stiu daca ceea ce ii fac eu este corect sau daca trebuie sa mai insist.Copilul nu a avut nici o afectiune in zona genitala. am citit diferite articole despre decalotare si por si contra.sunt in dilema...sa vrea sa mai aflu pareri ala mamicilor sau ale medicilor. Multumesc.

Raspunsuri (7)

Maria C

acum 14 ani

Eu aproape in fiecare seara inainte de baita o decalotez.Doar atat.

elena662136092

acum 14 ani

BUNA, ma numesc Elena si eu am un baietel de 1 an si 10 luni si a trebuit sa ma duc cu el la policlinica la cabinetul de chururgie pt ai decalota deoarece avea fimoza , adica se vedea caputu dar trebuia sa ia-sa tot afara pt a spala bn pt ca acolo se aduna multa mizerie .Eu te sfatuiesc sa cerii sfatul medicului pediatru sau de familie daca este necesar sau daca are aceasta fimoza care o au aproape totii baietii.bafta

Bacu Crina

acum 14 ani

Decalotarea ar fi fost cazul sa o faci baietelului inca de la cateva saptamani. Atunci pielea se desprindea mai usor, era mai putin dureroasa si se vindeca mai repede. Mergi la un consult la medicul urolog pentru consult. Medicul va decide daca va fi necesara sau nu interventia chirurgicala.

mihaela

acum 14 ani

eu am un baietel de 6 luni care are fimoza.am fost la chirurg care mi-a zis ca pina la 3 ani este fiziologica si nu trebuie sa umblu deloc la ea pt ca pot aparea cicatrici keloide care pot fi mai grave decit fimoza in sine.mentionez ca la fiul meu este o fimoza f stransa.cel mai bine e sa ceri [parerea unui specialist pt ca uneori fara sa vrem facem mai mult rau decit bine.mult succes.

Manuela

acum 13 ani

Nu gasesc nici un raspuns de la un specialist (asa cum induce numele site-ului).
Si pe mine ma intereseaza subiectul.
va rugam un raspuns .

aneta mary sangeorzan

acum 10 ani

hai sa citim ce inseamna de fapt decalotarea pe siteul Mondomediatop http://mondomediatop.wordpress.com/2013/10/06/pedofile-in-halate-albe/ aici doar se spune adevarul

alina neamtu

acum 10 ani

Uneori si doctoritele de familie dar de regula pediatrele, de cum isi deszbraca copilasi pentru investigatii, se arunca direct pe pute si fara acordul lor, le decaloteaza fortat organele genitale, spintecandu-le preputurile sensibile si vulnerabile, care la asemenea manevre violente pleznesc si apoi sangereaza si copiii raman traumatizati pe viata deoarece preputul odata distrus va fi afectat de fibroza cicatriala sau mai rau de parafimoza, care duce automat la complicatii ce necesita de regula tratamente chirurgicale indelungate si complexe, supunand baietii la alte traume.
http://weblogrotop.wordpress.com/2013/11/13/pedofile-in-halate-albe/