As dori sa știu daca curge sânge din ureche cu infecție ?

Infectii

Postata de Anina cu 4 saptamani in urma.

Buna ziua! Mama mea are o gaura in interiorul urechii. De curând a făcut infecție și ii curge cu sânge . Am fost la ORL și a primit doar antibiotic. As dori sa stim daca infecția cu sânge e din cauza găurii din timpan și daca se poate trata . Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Este posibil ca sangerarea din ureche sa fie cauzata de o infectie sau de o perforatie a timpanului, ceea ce poate include o gaura in timpan.

Daca mama dvs. a primit un antibiotic de la ORL, acest lucru sugereaza ca infectia ar putea fi cauza. Antibioticele sunt utilizate pentru a trata infectiile, deci acesta poate ajuta in aceasta situatie. Cu toate acestea, trebuie sa aiba grija cu urechea infectata si sa evite sa intre apa in ea pana la vindecare.
In orice caz, daca nu se imbunatateste sau daca se inrautateste, ar trebui sa ii faceti o programare pentru a o vedea din nou medicul sau sa obtineti o a doua opinie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/timpan-perforat-cauze-si-tratament_20521
sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/infectiile-urechii_474
sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/sfaturi-pentru-ingrijirea-urechilor_19711