CMV IGG pozitiv IGM nevativ - transaminaze mari?

Infectia cu citomegalovirus Gastroenterita cu citomegalovirus Retinita cu citomegalovirus Infectie virala Pneumonie citomegalovirus
+2
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1521804346 cu 6 ani in urma.

Buna ziua, sunt tatal unui baietel de 5 luni, iar in urma unor analize au iesit transaminazele marite
TGO - 165.6, TGP - 122.70
Ni sa indicat sa facem testarea pentru o eventuala hepatita neonatala.
Toate sunt negative, dar IGG a iesit 39.90 iar IGM 0.25
Transaminazele au inceput sa creasca in luna ianuarie. el fiind nascut in octombrie.

Ni sa spus trebuie sa facem alte investigatii pentru ca CMV este cronic .

In aprilie mergem la pediatrie la sf. maria Iasi.

De curand am inceput fizioterapia pentru un torticolis care i-am blocat si umarul.

Aveti idee cu ce ne confruntam?

Raspunsuri (2)

Utilizator11552580735

acum 5 ani

Verificați cu o imunograma dacă nu e vorba de imunodeficiență.
E analiza relativ ieftină. (Eu personal am această boală).
Neapărat consultați un imunolog.

P.s. Sper sa fie de folos această recomandare târzie.

Utilizator11552580735

acum 5 ani

Valorile așa scăzute a Igg și Igm indică o imunodeficiență.
Atenție că majoritatea doctorilor nu se gândesc la.asa ceva.