Rezultat Rmn ! Sa fie ceva grav?

HPV

Postata de Anonim cu 2 luni in urma.

formatiune endometriala suspecta pentru malignitate si infiltrarea zonei jonctionale ! Valori scazute pe harta Adc ? Poate fi grav ? Daca ar fi maling nu ar fi trebuit sa iasa si la hpv ceva ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Ac***a in vedere ca RMN-ul a aratat o formatiune endometriala suspecta pentru malignitate, aceasta ar putea indica prezenta unui potential cancer de endometru.

In ceea ce priveste testul HPV (Virusul Papiloma Uman), este important de stiut ca HPV nu este un indicator direct al cancerului de endometru, ci este mai mult asociat cu cancerul de col uterin. Acesta este motivul pentru care este posibil sa ai rezultate negative la testul HPV, dar totusi sa prezinti o potentiala leziune maligna la nivelul endometrului.

Este crucial sa discuti aceste rezultate cu medicul tau pentru a obtine o interpretare corecta a rezultatelor si a discuta urmatorii pasi pentru evaluare si eventual tratament. Teste suplimentare, inclusiv o biopsie endometriala, pot fi necesare pentru a confirma daca formatiunea este maligna sau benigna.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637