Cum pot trata HPV66?

HPV

Postata de Angelica cu 5 luni in urma.

Am 65 de ani și am făcut Papanicolau mi a descoperit ASC-US mi s a recoltat o analiza HPV și mi a descoperit HPV66 și 43 mi s a cerut să repet Papanicolau sunt derutată nu știu ce înseamnă aceste descoperiri și la ce duce?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

HPV66 si HPV43 sunt tulpini ale virusului papiloma uman (HPV), care poate cauza leziuni precanceroase sau canceroase ale colului uterin. ASC-US (citologie anormala scuamoasa de origine nedeterminata) indica prezenta unor celule anormale in probele PapaNicolau.

Este important sa consultati un medic specialist (ginecolog), care poate interpreta rezultatele testului si poate recomanda un tratament adecvat. Femeile infectate cu HPV, indiferent de tulpina, au de obicei nevoie de monitorizare si verificarea regulata a starii colului uterin pentru a detecta eventualele modificari sau leziuni. Medicul ar putea sugera efectuarea unui alt test HPV, colposcopie sau biopsie pentru a evalua mai bine situatia.

Tratamentul pentru HPV poate implica proceduri de indepartare a leziunilor precanceroase, medicamente antivirale sau administrarea unei vaccinuri HPV. Este important sa discutati toate optiunile cu un medic specialist si sa urmati recomandarile si planul de tratament indicat pentru fiecare caz in parte.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/diagnosticarea-infectiilor-cu-hpv-si-preventia-cancerului-de-col-uterin_8090
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/vaccinul-anti-hpv-cui-ii-este-recomandat-cand-trebuie-facut-cat-timp-est_20217

Va dorim multa sanatate!