Ce inseamna HPV pozitiv genotipurile: 51, 56, 6?

HPV

Postata de IrinaB cu 6 luni in urma.

Buna ziua,

Sunt foarte ingrijorata si pana ajung la doctor, va rog daca ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatului iesit astazi pentru genotipare HPV:

"L1 - pozitiv pentru HPV genotipurile: 51, 56, 6
S-a detectat prezenta ADN - HPV.
control intern de beta- globina low - pozitiv
control intern de beta- globina high - pozitiv"

Multumesc anticipat, o zi buna!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Rezultatul iesit pentru genotipare HPV arata ca sunteti pozitiva pentru trei genotipuri ale virusului:

1. 51: Acesta este unul dintre genotipurile care pot cauza leziuni genitale precanceroase sau canceroase.
2. 56: Acest genotip poate fi asociat cu leziuni genitale precanceroase sau canceroase.
3. 6: Acest genotip este unul dintre cele mai comune si poate cauza veruci genitale.

Este important sa consultati un medic specialist pentru a interpreta rezultatul si pentru a discuta recomandarile de tratament sau monitorizare necesare in cazul dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637

IrinaB

acum 6 luni

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns 🙏 am să fac o programare!

O zi bună!