Am facut un control, iar in urma acestuia mi-a iesit HPV negativ?

HPV

Postata de Andreea cu 4 luni in urma.

Am facut un control, iar in urma acestuia mi-a iesit HPV negativ, insa mai jos scrie b-globina este pozitiva, iar GADPH este tot pozitiv. Ce inseamna acest lucru ca sunt foarte stresata din aceasta cauza. Ma puteti ajuta cu un raspuns. Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In primul rand, merita mentionat ca exista mai mult de 100 de tipuri de HPV (Virusul Papiloma Uman), iar testele pentru HPV se concentreaza de obicei pe anumite tipuri de HPV cu risc ridicat pentru dezvoltarea cancerului de col uterin. Daca testul HPV a iesit negativ, inseamna ca nu ai infectia cu HPV de tipurile testate in acel moment.

Cu privire la mentiunile despre b-globina si GADPH (Gene de referinta pentru Controlul Puritatii ADN-ului), acestea nu sunt direct legate de HPV si nu reprezinta un diagnostic sau o concluzie asupra starii tale de sanatate.

Este important sa consulti medicul care a efectuat testul pentru HPV si sa discuti cu el rezultatele obtinute si orice nelamuriri pe care le ai. El iti poate explica in detaliu semnificatia acelor mentiuni si poate sa-ti ofere linistea si informatiile de care ai nevoie pentru a intelege mai bine starea ta de sanatate.

In general, este normal sa te simti stresata in astfel de situatii, dar incearca sa nu te panichezi si sa discuti cu medicul tau pentru a obtine toate informatiile pe care le doresti.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637