Histerectomie totală ?

Histerectomie

Postata de Ina Ai cu un an in urma.

Am 69 de ani si sm chisturi pe ovare, tumori benigne cum le numesc ei , unele au 3, 4 cm, altele mai mici si pline cu lichid mucinos, periculos. Sunt f multe așa că mi s-a propus extirparea intregilui aparat genital. Vad ca pustarile pe Site sunt cam vechi, așa că aștept o parere despre problema aceasta.

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Decizia de a efectua o astfel de interventie chirurgicala trebuie luata in functie de multipli factori, cum ar fi dimensiunea, numarul si tipul chisturilor, precum si starea dumneavoastra generala de sanatate. De asemenea, puteti solicita opinia unui medic ginecolog pentru a evalua riscurile si beneficiile acestei interventii, precum si ce presupune aceasta procedura.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog:https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/histerectomia_1060